Chania – perla Západnej Kréty

Chania – perla Západnej Kréty

Západná časť Kréty je v mnohých smeroch odlišná než zbytok ostrova. Vládne jej mesto Chania, opradené starovekými bájkami a pamiatkami na dávne bitky.  Svojho času predstavoval tento pyšný prístav hlavné mesto benátskeho impéria. Západ Kréty je však známy aj najdlhším kaňonom v Európe (Samaria kaňon), najjužnejším výbežkom Európy (odľahlý ostrovček Gavdos ležiaci medzi Krétou a Afrikou) a divokými horami (Biele Hory).

Celú oblasť obklopuje Stredozemné more a pláže patriace tomuto regiónu sa môžu pochváliť čistou a priezračnou vodou, tropickými teplotami a najkrajšie z nich aj svetlunko ružovým pieskom – Balos, Elafonisi, či Falasarna.
 
Súčasťou celej tejto krásy sú miestami dodnes nohou turistu nenavštívené odľahlé horské usadlosti, ktoré sú ukryté medzi roklinami hôr. V nich žijú tradiční obyvatelia západnej Kréty, ktorí sú občas svojrázni, ale vždy pohostinní. Venujú sa odpradávna pestovaniu olivového oleja a chovu oviec a kôz.
 

Chania

Chania – hovorí sa, že toto mesto je najkrajšie na celom ostrove. Má približne 55 858 obyvateľov a je známa svojou malebnou benátskou štvrťou pretkanou romantickými uličkami , ktorá nadväzuje na majetný prístav. Je tu mnoho pozostatkov benátskej a tureckej architektúry, ktorú je možno obdivovať aj na zreštaurovaných mešťanských domoch. Tie dnes slúžia poväčšine ako rodinné hotely, reštaurácie a kaviarničky.
 
Na prechádzky je okrem historického jadra vhodný aj múzeami a galériami posiaty benátsky prístav. Tomuto masívnemu opevneniu, ktorým svoje mesto chránili Benátčania, neubral čas nič na jeho kráse a impozantnosti.
 
Najzachovalejším úsekom sú západné hradby, ktoré sa tiahnu od pevnosti Firkas až k bašte Siavo. Z vrcholu Bašty je nádherný výhľad na historickú zástavbu opevnenia. Súčasťou prístavu je aj Benátsky maják. Jeho krása vynikne hlavne v podvečerných hodinách, kedy je prechádzka k nemu za krásneho letného večera ozaj príjemným zážitkom.
Chania staré mesto, mešita
Na východnom konci vnútornej časti prístavu je možné vidieť siluetu mešity “ Kiutsuka Hasana”, v ktorej sa konajú pravidelné výstavy. Ďalšími zaujímavosťami mesta sú Chánijské archeologické múzeum, Krétske múzeum moreplavby, Veľká benátska zbrojnica, Dom a múzeum Eleftheria Venizela, Kostol Agios Nikolaos, Synagóga Etz Chajim a mestská tržnica , miestnymi nazývaná Agora. Tá bola postavená v roku 1911 a uchváti Vás svojou architektúrou s krížovým pôdorysom.
 
 
Dejiny mesta začínajú minójskou civilizáciou. Významná osada Kydonia sa rozkladala na vrchole týčiacom sa východne od chánijskeho prístavu. V roku 1450 pred n.l. bola zničená spolu so zvyškom minójskej civilizácie na Kréte. Následne bola znovu obnovená a zažila rozkvet ako antický mestský štát za helénskeho obdobia. Prosperovala aj za vlády Ríma a v období byzancie.
 

V roku 1204 n.l. ovládli mesto Benátčania, ktorí ho pomenovali “La Canea”. Vybudovali masívne opevnenie na ochranu pred pirátmi. Toto opevnenie učinilo mesto strategickým bodom ich stredomorského obchodného impéria.
 
V roku 1645 n.l dobyla Chániu osmanská ríša. Počas tureckej nadvlády boli kostoly prestavané na mešity a zmenil sa celkový architektonický ráz mesta. Jeho vzhľad mal orientálny nádych, ktorý sa sčasti zachoval dodnes. Keď sa v roku 1898 vymanilo mesto z tureckej okupácie, stala sa Chánia hlavným mestom Kréty, ktorým bola až do roku 1971.
 
Bitka o Krétu počas druhej svetovej vojny prebiehala predovšetkým západne od Chánie. Hlavne staroveká Kydonia bola terčom intenzívneho bombardovania, ale z historického jadra sa dochovalo dosť na to, aby sa Chánia pýšila svojou impozantnou architektúrou.
taverna
Chánia je veľmi obľúbená nielen medzi cudzincami, ale milujú ju aj Gréci. Je známa svojimi najlepšími reštauráciami na Kréte, z ktorých niektoré sídlia v prestavaných benátskych ruinách bez strechy. Našou najobľúbenejšou je však taverna s názvom”Thalassino Ageri”. Nie je ľahké ju nájsť, kedže sa nachádza vonku v maličkom prístavisku, ale s pekným výhľadom na ruiny mesta.
 
Hlavne večer za svitu mesiaca a šumu mora je to romantické miesto s úžasným jedlom. Pochutnáte si tu na čerstvých rybách a šťavnatých chobotniciach vo vínnom octe alebo iných morských špecialitách, ktoré sú pripravované s láskou a podávané vždy s úsmevom a gréckym šarmom.
 
Chania je známa aj nočným životom, tie najprominentnejšie z prístavných barov a klubov v okolí mešity obvykle navštevujú turisti.
Chania
Chania
Niekoľko rušných podnikov sa nachádza aj v uličkách historickej štvrti. Ak máte chuť tancovať a hľadáte typické tanečné kluby, tie nájdete v turistických letoviskách Agia Marina a Platanias vzdialených približne 9 až 11 km od mesta.
 
 
Kto by sa vybral spoznať počas svojej dovolenky Chániu, prehliadka mesta sa dá ľahko zvládnuť peši. Z okolitých letovísk sa sem dá dostať miestnymi autobusmi KTEL, alebo si môžte prenajať auto, či malú motorku. Ak už raz navštívite západnú Krétu, bola by škoda vynechať toto úžasné a krásne mesto. Prajeme príjemné potulky čarovnou Chániou.

4.8 (96%) 5 votes

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *