Staroveká Kréta – zrod Európy

Staroveká Kréta – zrod Európy

Staroveká Kréta, to je ozajstná história Európy. Ak sa pýtame, kam do minulosti siaha európska civilizácia, treba sa pozrieť práve tam. Už na prelome 3. a 2. tisícročia pred našim letopočtom sa na území tohoto ostrova v Egejskom mori začala rozvíjať civilizácia, ktorá sa od poľnohospodárskych dedín prepracovala k skutočným mestám.

Dodnes sú návštevníci krétskych palácov fascinovaní maľovanými výjavmi na ich stenách. Sú tam znázornené krásne ženy, ako aj divoké hry vtedajšej mládeže – preskakovanie býka cez rohy.

Podľa Homéra bolo na tomto relatívne malom území až 90 miest. Čo je zaujímavé, krétske mestá nemali opevnenie, čo bolo na tú dobu naozaj zvláštne. Vysvetlenie môže byť také, že obyvatelia krétskych miest sa neobávali žiadneho dobytia zvonku, pretože disponovali silnou flotilou bojových lodí, ktoré plnili aj obrannú funkciu.

Mimochodom, civilizácia starovekej Kréty známa pod menom Minojská civilizácia,  bola pomenovaná archeológom Arthurom Evansom podľa kráľa Minoa, bývajúceho v paláci Knossos. Práve Evans tento skvostný palác objavil.

Späť k silnému krétskemu loďstvu. Na svoju dobu vytvorili Kréťania veľmi silnú a početnú námornú flotilu, pomocou ktorej si podmanili okolité pobrežné územia Grécka. Udržiavali aj veľmi čulé obchodné kontakty s okolitým svetom, najmä so starovekým Egyptom.

Staroveká Kréta
Staroveká Kréta

Aký je pôvod starovekých Kréťanov – Minojcov ? To sa doteraz nikomu nepodarilo dôveryhodne vysvetliť a dokázať. Uvažuje sa, že pochádzajú z malej Ázie, teda z územia terajšieho Turecka, možno prišli z Afriky. Aj ich písmo je veľmi zvláštne a doteraz nie je úplne rozlúštené.

Minojci vytvorili jednu z prvých starovekých ríš na území terajšej Európy. Ich ríša zanikla rovnako záhadne, ako je záhadné ich písmo a ich pôvod. Uvažuje sa o zániku spôsobenom silným zemetrasením, po ktorom sa im už nepodarilo ríšu obnoviť. Alebo sa rozpadla vplyvom vnútorných bojov o moc, ktovie.

Čo po sebe zanechali ? Krásne maľby a fresky na stenách palácov, nádhernú keramiku pozoruhodnej hodnoty. Ich architektúra bola technicky veľmi vyspelá, paláce, mestá, cesty, kanalizácia, všetko na veľmi vysokej úrovni.

Najznámejšie paláce symbolizujúce veľkosť ríše sú Knossos a Faistos. Najmä Knossos je opradený mýtmi a legendami. Tá najznámejšia je o ozrutnej oblude, Minotaurovi. Napoly býk a napoly človek naháňal hrôzu všetkým, ktorí o ňom čo i len počuli. Ale o tom niekedy inokedy 🙂

 

milujemekretu.sk

 

5 (100%) 2 votes

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *